Tuzun insan sağlığı açısından ne denli önemli olduğu gün geçtikçe insanlar tarafından fark edilmektedir.  Yıllardır tuzun mutfaklarda az tüketilmesinden dolayı doğallığı veya rafine olması hususunda hiç kimsenin dikkatini çekmez iken son on yıldır insanların gündeminde yer almaya başlamıştır.

Akademik çevrelerde Bilim İnsanlarınca tuzun insan vücudu için en önemli minerallerden olduğu belirtilmektedir. Aynı çevrelerce ve bu alanda az çok araştırma yapan tüketiciler tarafından da artık rafine tuzların doğallıktan uzak aksine insan sağlığı açısından da son derece tehlike arz ettiği için tuz tercihlerinde insanların hassasiyeti ön plana çıkmaya başlamıştır.
Bitkisel olarak önleyici ve koruyucu tedavi yöntemleri ile dikkat çeken Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun
televizyon ekranlarında Çorum tuzunu önermesinden sonra Tababet ilminde önemli kariyer sahibi olan, Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in sağlık uzmanlığı görevlerinde bulunmuş  Prof.Osman Müftüoğlu 8 Şubat Pazartesi günü yayınlanan Hürriyet Gazetesinde ki sayfasında beslenme ile ilgili okuyucularına yönelik tavsiyelerinde tuz konulu makalesinde özellikle Çorum Yöresine ait tuzdan bahsetmek suretiyle kullanımı hususunda Himalaya tuzuna alternatif olarak tavsiyede bulunmuştur.